• » Witamy na naszym blogu bio-market.pl
  • » ZIOŁA FOTOUCZULAJĄCE

ZIOŁA FOTOUCZULAJĄCE

Zioła fototoksyczne, fotouczulające - to zioła, które zastosowane wewnętrznie lub zewnętrznie pod wpływem promieni słonecznych wywołują niepożądane reakcje na skórze. Zawarte w ziołach substancje fototoksyczne pod wpływem słońca uwalniają wolne rodniki, co prowadzi do uszkodzenia komórek i ostrej reakcji zapalnej. 

Reakcje fototoksyczne występują u większości osób eksponowanych na działanie substancji fototoksycznej i promieniowania w odpowiednio dużej dawce. 

Zmiany chorobowe występują bezpośrednio lub w kilka godzin po ekspozycji na światło słoneczne. Klinicznie przypominają oparzenia słoneczne 1. i 2. stopnia, które powodują występowanie ostrych rumieni, niekiedy z obecnością pęcherzy, obrzęk oraz bolesność w obrębie skóry eksponowanej na światło słoneczne. W niektórych przypadkach utrzymują się tylko długotrwałe przebarwienia, bez poprzedzającego widocznego obrzęku i rumienia. Mogą też powstać zmiany przypominające liszaj płaski. 

Jedynym skutecznym leczeniem w reakcjach fototoksycznych jest szybkie wykrycia czynnika sprawczego (substancji fototoksycznej), a następnie unikanie kontaktu z nią.


Przygotowaliśmy dla Was spis najbardziej opularnych ziół fotouczulających, aby przyspieszyć wam znalezienie czynnika sprawczego niechcianych reakcji alergicznych ;) Dodaliśmy również krótki opis o ich działaniu i zastosowaniu- tak dla przypomnienia :) 

ZIOŁA FOTOUCZULAJĄCE 

1. Dziurawiec (Hypericum perforatum) –  ma wpływ na poprawę samopoczucia, chroni przed depresją, relaksuje oraz zapobiega w bólach miesiączkowych. Jednak ma również działanie fotouczulające, czyli zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych. Może powodować zmiany skórne w postaci wyprysków. Po dłuższym kontakcie z promieniami słonecznymi może przyczynić się do pojawienia trwałych odbarwień skórnych.

2. Nagietek (Calendula officinalis) – zawiera karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, olejki eteryczne. Zioło to wykazuje właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze, działa przeciwzapalnie, regeneruje skórę, przyspiesza gojenie ran i znajduje zastosowanie w terapiach przeciwtrądzikowych.

3. Skrzyp (Equisetum arvense) – ma zdolność do usuwania z krwi szkodliwych produktów przemiany materii. Jest stosowany w nadpotliwości stóp. Dzięki zawartości krzemu wzmacnia włosy i paznokcie - przy długotrwałym stosowaniu należy uzupełniać witaminę B1.

4. Bratek (Viola tricolor) – zwany inaczej fiołkiem trójbarwnym, stosowany w leczeniu trądziku, łojotoku, egzemy. Zawiera rutozyd, kwercetynę, hesperydynę, śluzy, witaminę C, kwas salicylowy: uszczelnia naczynia krwionośne.

5. Łopian (Arctium lappa) – olej z korzenia tego zioła, hamuje nadmierne wypadanie włosów. Łopian ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Szczególnie polecany przy łuszczycy.

6. Lubczyk (Levisticum officinale) – ma przede wszystkim zbawienny wpływ na nasz układ moczowy i pokarmowy – roślina działa bowiem moczopędnie i wiatropędnie. Oprócz tego ziele hamuje nadmierną fermentację w jelitach, dzięki czemu reguluje procesy trawienne.

7. Arcydzięgiel (Angelica archangelica) – zawiera kumaryny, kwasy organiczne, olejki eteryczne. Działa przeciwbakteryjne i jest stosowany w terapiach przeciwtrądzikowych.

8. Rumianek (Matricaria chamomilla) - ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, dezodoryzujące, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Koszyczki rumianku stosuje się wewnętrznie w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit.

Jeśli masz w planach wakacje podczas których będziesz spędzał wiele godzin na słońcu koniecznie  musisz odstawić zioła fotouczulające  najlepiej  2-3 tygodnie przed planowanym wyjazdem na urlop! Dotyczy to również zabiegów kosmetycznych i lekarskich takich jak: laserowe zamykanie naczynek, laser frakcyjny, depilacja laserowa, peelingi chemiczne. Nie powinniśmy ich również stosować przed wizytą w solarium. (Wizyty w solarium zdecydowanie odradzamy !!) 

Zioła kryją w sobie ogromne bogactwo jednak  korzystając z nich, musimy pamiętać, by używać ich w rozsądnej dawce i zawsze informować przed planowanym zabiegiem u kosmetologa lub wizytami u lekarza czy nie stosowaliśmy ich w ostatnim czasie. To pozwoli uniknąć wielu przykrych konsekwencji ;) 

MIŁEJ LEKTURY!! :) 
 

Autor: Lucyna

Tagi:
  • SŁOŃCE
  • fotoalergia
  • fototoksyczność
  • zioła