• » Witamy na naszym blogu bio-market.pl
  • » SIERPNIOWE CZARNE DIAMENTY

SIERPNIOWE CZARNE DIAMENTY

Czarne diamenty ? Mowa będzie oczywiście o dzikich leśnych jeżynach- to najbardziej niezwykły owoc jakim obdarzyła nas Matka Natura. W niektórych rejonach Polski znany pod nazwą Czernica. 

Mają bardzo intrygujący smak są słodkie zarazem kwaśne ale też cierpkie :) Świetnie więc komponują się w deserach, najlepiej w połączeniu z czekoladą- Pycha !! 

Koniecznie wybierzcie się na leśną wyprawę w poszukiwaniu jeżyn  to na pewno duże wyzwanie ale zarazem świetny moment na spędzenia czasu z rodziną i dużo frajdy dla dzieci. 

Dlaczego warto po nie sięgać? 

Po pierwsze dobroczynne liście! Jeżynowych liści używa się podobnie do liści malin. Najlepsze są z młodziutkich odrostów albo zbierane jeszcze przed owocowaniem. Liść jeżyny swoje główne działanie zawdzięcza obecności garbników. Ze względu na ich obecność, liść jeżyny ma zastosowanie jako środek ściągający, przeciwbiegunkowy i przeciwkrwotoczny. Podawany doustnie w biegunkach i w stanach zapalnych, w chorobie wrzodowej, wzdęciach i innych chorobach przewodu pokarmowego.Do innych właściwości leczniczych zalicza się działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwzapalne. Działanie to wykorzystywane jest także przy podaniu zewnętrznym, do płukania w stanach zapalnych gardła i błony śluzowej jamy ustnej, przy pleśniawkach oraz do kąpieli w chorobach skóry, w trądziku i egzemie. Zawarte w liściach związki czynne działają moczopędnie i napotnie, ułatwiają usuwanie toksycznych metabolitów z moczem. . Liście znalazły również zastosowanie w pielęgnacji skóry, włosów i paznokci. Wystarczy przygotować napar i dodać go do kąpieli zamiast chemicznych środków pielęgnacyjnych.

Po drugie cudowny owoc! Stanowi bogate źródło antocyjanów witamin A, B i C, kwasu cytrynowego, pektyn, związków śluzowych, soli mineralne. Świeże owoce mają zastosowanie w produkcji syropów wykrztuśnych. Owoce mają także właściwości ogólnie wzmacniające organizm, poprawiają trawienie. Sok ze świeżych, dojrzałych owoców ma działanie przeciwgorączkowe i napotne. Suszone owoce wykorzystuje się w sporządzaniu herbat. Dzięki takiemu składowi są wykorzystywane w profilaktyce nowotworowej, w chorobach układu krążenia, schorzeniach oczu i kości. Idealnie nadają się do diabetyków przez bardzo niski indeks glikemiczny oraz dużą zawartość błonnika. 

Korzystajmy z cennego daru natury, jakim jest jeżyna  to idealna inwestycja w siebie, swoje zdrowie i urodę. Mocne kości, piękna skóra, prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i odpornościowego, również ochrona przed wolnymi rodnikami to wszystko jest w zasięgu ręki!! 

Udanych zbiorów :) Autor: Lucyna

Tagi:
  • Idz do lasu
  • Liście jeżyn
  • antyoksydant
  • bogadztwo witamin
  • czarne diamenty
  • czarnica
  • jeżyny