• » Witamy na naszym blogu bio-market.pl
  • » Cynamon cynamonowi nierówny!

Cynamon cynamonowi nierówny!

Jesienią i zimą będziemy go używać wyjątkowo dużo, to w końcu sezon na jabłecznik, do którego jest wprost stworzony. To duet idealny! :) 

Dlatego warto wiedzieć jaki kupić, bo odmian cynamonu jest bardzo dużo, a ich kora różni się miedzy sobą zapachem, smakiem i jakością - po prostu cynamon cynamonowi nierówny... 

Najczęściej kupowaną odmianą jest Cassia chińska - odmiana najgorsza i najtańsza. Jest gorzka i piekąca w smaku co jest zasługą dużej zawartości kumaryn-związki, które mogą toksycznie oddziaływać na wątrobę. Oczywiście nie ma co panikować musielibyśmy zjadać cynamon kilogramami by doszło do uszkodzenia wątroby.

Cenioną odmianą jest natomiast Cynamon Cejloński. Smak i zapach mają bardzo intensywny ale zarazem łagodny i słodkawy. Ma znacznie mniej kumaryn, dlatego można go jeść bez ograniczeń:)

Bardzo łatwo je rozpoznać po budowie: cynamon cassia jest skręcony w pojedyncze i gładkie laski a cynamon cejloński zwija się po obu stronach kory, tworząc „dwururkę”, w przekroju przypominającą cygaro! Warto to zapamiętać, żeby nie dać się oszukać. 

Nie tylko ze względu na walory smakowe powinniśmy wybierać cynamon cejloński ale przede wszystkim ze względu na jego zbawienny wpływ na zdrowie! 

 Szczególnie powinni używać go osoby zagrożone cukrzycą albo już na nią chorujący, ponieważ zawiera bardzo dużo związków obniżających poziom cukru we krwi oraz stanowi dobre źródło chromu, hamującego apetyt na słodycze;) Czyli również świetnie sprawdzi się u osób odchudzających się :) Jak wiadomo cynamon jest przyprawą rozgrzewającą, poprawiającą krążenie i ukrwienie wszystkich narządów. Lepsze krążenie do także lepsza przemiana materii -jeśli więc dbasz o sylwetkę, koniecznie wprowadź go do swojej diety na stałe:)  

Podsumowując: oryginalny cynamon jest o wiele trudniej zdobyć i do tego jest o wiele droższy, jednak jeśli często używacie w domu tej przyprawy to powinniście wybrać prawdziwy cejloński cynamon. 

Cynamon cejloński znajdziesz w naszym sklepie internetowym www.bio-market.pl

Miłej lektury :) 

Autor: Lucyna